Badanie psychotechniczne kierowców składa się z kliku etapów:
Pierwszym etapem badania psychologicznego jest wywiad, czyli najprościej mówiąc rozmowa i zebranie najpotrzebniejszych informacji, które są potrzebne i niezbędne do przeprowadzenia dalszej części badania psychotechnicznego.
Psycholog zadaje proste, krótkie pytania na które udzielasz odpowiedzi zgodnie z prawdą i stanem obecnym. Nie musisz się niczym martwić, psycholog zadba o miłą i przyjazna atmosferę żebyś się czuł komfortowo i swobodnie.
Kolejnym etapem jest przystąpienie do testów pisemnych, które określą Twoja osobowość, czy jesteś osobą ekstrawertyczna i lubisz kontakt z ludźmi, uwielbiasz towarzystwo, oraz jesteś osobą wygadana i łatwo nawiązujesz kontakt z drugą osobą czy introwertyczna i lubisz bardziej przebywać sam na sam. W przypadku badania psychotechnicznego jest to istotne ponieważ pozwala nam określić osobowość, ale również dowiemy się jaką masz odporność na stres i czy jesteś osobą o dużej empatii międzyludzkiej.
Pytania są w formie zamkniętej i zakreślamy odpowiesz pasującą do naszych przekonań.
W kolejnym etapie przechodzimy do testu, który wymaga koncentracji, skupienia i logicznego analitycznego myślenia. Ten test określą poziom inteligencji pacjenta, można powiedzieć, że jest dość zbliżony do popularnego testy mierzącego IQ ale zupełnie w innej formie. Jest to dość duży wysiłek dla umysłu ponieważ test jest wymagający i potrzebuje dużo uwagi i skupienia. Test składa się z 60 przykładów które musimy dopasować prawidło. Aby zaliczyć taki test trzeba mieć minimum 40 poprawnych odpowiedzi.
Kolejnym etapem badania psychotechnicznego jest test na koncentrację i przerzutności uwagi. Test skupia się na tym aby zbadać koncentrację i przerzutność pod presją czasu. Ograniczona ilość czasu podczas tego badania, pozwala nam określić jak pracujemy/myślimy pod presją. Test polega na spisywaniu liczb z tablicy w określony sposób jednak niech to nas nie zmyli, na pierwszy rzut oka test wydaje się banalnie prosty do póki sami nie spróbujemy i włączymy zegar który odmierza czas. Ten test bardzo dużo osobą przysparza problem ponieważ z góry zakładają że jest prosty oraz nie potrafią się wystarczająca skupić i skoncentrować.
Kolejnym etapem, ulubionym przez pacjentów przystępujących do badania psychotechnicznego jest sprawdzanie szybkości reakcji. Przy tym teście mamy określony sygnał świetlny, w takiej samej formie jak na sygnalizacji świetlnej w ruchu drogowym i wyglądający tak samo tylko w formie mini, który jest przed naszymi oczami, bądź dźwiękowy na którego reagujemy rękami bądź nogami. W zależności od trybu ustawień i rodzaju wykonywanego badania np kolor czerwony - naciskami lewą nogę, kolor żółty naciskamy prawa rękę i tak dalej... Ten test niejednokrotnie uświadomił zawodowych kierowców o ich spóźnionych reakcjach lub całkowitym ich braku
Na koniec badania psychotechnicznego jest sprawdzana podzielności uwagi pod presją czasu lub złożonych procesów myślowych i złożonej koncentracji. O co chodzi? Wykorzystujemy do tego dwie maszyny. Pierwsza określa podzielności uwagi pod presją czasu. Badanie polega na tym aby nacisnąć przycisk znajdujący się pod wyświetlanym światłem, natomiast trudności polega na tym że światełko zapala się tylko na 1/3 sekundy po czym gaśnie i zapala się w innym miejscu.
Druga maszyna określa złożoności koncentracji i procesów myślowych. Posiada 100 przycisków które tworzą kwadrat, 10 przycisków w pionie 10 w poziomie i tutaj wyświetlane są 2 sygnały w pozycji poziomej jak i pionowej, a naszym zadaniem jest wciśnięcie odpowiedniego przycisku.
Po zakończeniu ostatniego etapu badania psychotechnicznego, psycholog podsumowuje wyniki z wszystkich wykonanych testów i udziela informacji o wyniku badania.
Zapraszamy do naszej pracownii badań psychotechnicznych w Dąbrowie Górniczej. Jeśli masz pytania, lub chcesz umówić termin spotkania możesz skorzystać z naszego formularza kontaktowego lub skontaktować się telefonicznie.